NBA

Λύγισαν στην παράταση oι Bucks-Τεράστιος Harden οδηγεί τους Rockets-Ιστορική ήττα για Lebron

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στην παράταση, οι Celtics νίκησαν τους Bucks και έκαναν το 1-0 στη σειρά. Μεγάλο ματς από τον Γιάννη.

Kyrie Irving, Gordon Hayward, Daniel Theis, Marcus Smart υπό κανονικές συνθήκες θα βρίσκονταν στο παρκέ. Οι Celtics δεν τους είχαν διαθέσιμους, όμως αυτό δεν τους απέτρεψε από το να πάρουν το Game 1 της σειράς με τους Bucks (113-107) και να ανοίξουν με τον καλύτερο τρόπο τα NBA Playoffs 2018. Με κορυφαίους τους Tatum – Brown – Horford η ομάδα της Βοστώνης άντεξε τα ξεσπάσματα εκείνης του Milwaukee, «επιβίωσε» στην παράταση απέναντι στα «Ελάφια» που είχαν κορυφαίους τους Khris Middleton – Γιάννη Αντετοκούνμπο και παίρνοντας ενέργεια από το κοινό τους, δεν έχασαν το πλεονέκτημα έδρας.

O «Greek Freak» έκανε ένα εκπληκτικό ξέσπασμα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, συνολικά όμως δεν του «βγήκε» το ματς όπως τα προηγούμενα απέναντι στον συγκεκριμένο αντίπαλο, στο φινάλε όμως ανέβασε στροφές και κράτησε όρθιους τους Bucks. Αν και η στατιστική του γέμισε με συγκλονιστικό τρόπο (35 πόντοι με 11/20 δίποντα, 13/16 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 45 λεπτά), ο Αντετοκούνμπο που έπαιξε στο 110% των δυνάμεών του δεν βρήκε εύκολα χώρους, συνέχισε όμως να παλεύει με πείσμα, πάθος και αυταπάρνηση. Μόνο που πλην του Middleton (31 πόντοι, 5/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 47 λεπτά), δεν είχε άλλον συμπαίκτη του σε καλή βραδιά, εκτός ίσως από τον Malcolm Brogdon που πέτυχε κρίσιμους πόντους.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Al Horford (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα) που έκανε σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, την ώρα που ο Jayson Tatum (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα) έκανε επίσης φοβερή προσπάθεια στην επίθεση, στο πρώτο παιχνίδι της καριέρας του στα Playoffs. Jaylen Brown και Marcus Morris έδωσαν κι αυτοί πολύ σημαντικές λύσεις, για να πάρουν οι Celtics το πρώτο ματς της σειράς μπροστά στο κοινό τους. Ήταν γι’ αυτούς ένα «περίεργο» test, ήταν όμως επιτυχημένο αν και στο φινάλε λίγο έλειψε να χάσουν το ματς και το πλεονέκτημα έδρας από μία ομάδα που ήθελε να τους συναντήσει στον Α’ Γύρο των Playoffs και απέδειξε απόψε γιατί.

ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΟΙ CELTICS; ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ

Αν και ξεκίνησαν καλά, συγκεντρωμένοι, με στόχο να ρίξουν το τέμπο του αγώνα, οι Bucks δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Στο έκτο λεπτό βρίσκονταν μπροστά (10-12) με τον Γιάννη να κάνει λίγο απ’ όλα, όμως οι Celtics έκαναν ένα φοβερό ξέσπασμα και με ένα σερί 15-0 έκλεισαν την πρώτη περίοδο μπροστά με δώδεκα (29-17). Η επιστροφή του Αντετοκούνμπο στο ματς τους έδωσε, πάντως, ώθηση και με εκείνον να πετυχαίνει 12 πόντους σε τέσσερα λεπτά όχι μόνο πήραν το προβάδισμα, αλλά βρέθηκαν και στο +10 (33-43) λίγο πριν το ημίχρονο καθώς η ομάδα της Βοστώνης είχε χάσει τον ρυθμό της στην επίθεση. Το 44-47 έμοιαζε κολακευτικό για τους γηπεδούχους, που είχαν πρώτο σκόρερ με δέκα τον Tatum την ώρα που οι Middleton – Αντετοκούνμπο μετρούσαν από 16 ο κάθε ένας.

ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι Celtics ισορρόπησαν το ματς με κορυφαίο σε άμυνα κι επίθεση τον Hoford, πήραν το προβάδισμα (51-49) και οι σκληρές μονομαχίες άρχισαν να γίνονται όλο και περισσότερες. Ο Henson έκανε ρεκόρ καριέρας (στα Playoffs) με 5 κοψίματα, οι Bucks πήγαν στο +5 (51-56), όμως γρήγορα δέχθηκαν ένα σερί 10-0 για να βρεθούν στον ρόλο του κυνηγού στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Γιάννης δεν ήταν σε καλή (ψυχολογική κυρίως) κατάσταση αλλά η ομάδα του Milwaukee άντεξε, έμεινε κοντά και έκλεισε το δωδεκάλεπτο στο -4 (70-66) που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς. Το πέμπτο φάουλ του Bledsoe στο 36′ τον έστειλε στον πάγκο για να γυρίσει ο «Greek Freak» με το σκορ στο 74-68, όμως ένα τρίποντο του Larkin από την κορυφή έγραψε το 79-70 και ενθουσίασε το κοινό.

Τα «Ελάφια» δεν σταμάτησαν να παλεύουν, ο Middleton ήταν πιο αποφασισμένος απ’ όλους, το 79-75 έδινε ελπίδες στους Bucks, όμως ένα τρίποντο του Horford από την κορυφή έγραψε το 82-75 στο 42′, πριν κάνει ο Marcus Morris το 84-75 στο 43′. Ο Γιάννης επέμεινε, μείωσε στους τέσσερις (86-82) τρία λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης και στους δύο μία φάση αργότερα (86-84), όμως ο Morris έβαλε ένα «ΤΡΕΛΟ» τρίποντο για το 91-87 κι ο Αντετοκούνμπο του απάντησε με 2/2 βολές για το 91-89. Ο Horford έβαλε 1/2 για το 92-89, ο Bledsoe απάντησε με lay-up για το 92-91, ο Horford πέτυχε βολές για το 94-91, ο Γιάννης κάρφωσε για το 94-93 κι ο Horford ευστόχησε σε άλλο ένα ζευγάρι βολών για το 96-93.

Ο Γιάννης έδωσε την ασίστ στα 10.3″ για το τρίποντο του Brogdon (96-96), όμως οι Κέλτες είχαν την τελευταία επίθεση. Ο Rozier «χόρεψε» τον Bledsoe, τον έστειλε τρία μέτρα πίσω, εκτέλεσε, πέτυχε το μεγάλο τρίποντο για το 99-96 και άφησε 0.5″ στους Bucks. Η μπάλα έφτασε στον Middleton, αυτός την… πέταξε από τα 10-11 μέτρα, ευστόχησε για το 99-99 και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, πιο τυχεροί και με τους Tatum – Rozier έφτασαν στην νίκη, την ώρα που οι Bucks έμεναν με το παράπονο πως μπορούσαν να «κλέψουν» το παιχνίδι.

Με τον Harden να σταματάει στους 44 πόντους, οι Rockets κέρδισαν με 104-101 τους Wolves, κάνοντας το 1-0 στην σειρά. Αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε ο Butler.

Οι Wolves πήγαν στο Houston με σκοπό ότι απλώς να κοντράρουν τους Rockets, αλλά για να τους κερδίσουν. Η αλήθεια είναι ότι έφτασαν αρκετά κοντά. Για κακή τους τύχη – και για καλή τύχη των Rockets – στην άλλη πλευρά του παρκέ υπήρχε ο James Harden, ο οποίος με μία εμφάνιση επιπέδου MVP οδήγησε το Houston στη νίκη με 104-101 και παράλληλα στο 1-0 στην σειρά.

Ο «Beard» ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 44 πόντους με 7/12 τρίποντα και 8 ασίστ σε μία ακόμα μαγική φετινή βραδιά. Μία βραδιά που θα μπορούσε να εξελιχθεί σε εφιάλτη για το Houston αν δεν υπήρχε αυτός, αφού με εξαίρεση τον Clint Capela (24 πόντοι, 12 ριμπάουντ), οι υπόλοιποι παίκτες της ομάδας βρέθηκαν σε κακή βραδιά, με τον Chris Paul να μην αποτελεί εξαίρεση, αφού έμεινε στους 14 πόντους με 5/14 σουτ, 4 ασίστ και 6 λάθη, με το τελευταίο του λάθος να δίνει την ευκαιρία στους Wolves να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Jimmy Butler στο φινάλε δεν βρήκε στόχο.

Για τους Wolves, ο Andrew Wiggins είχε 18 πόντους, ο Derrick Rose 16 πόντους και ο Jeff Teague 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, σε μία βραδιά που η Minnesota σίγουρα περίμενε περισσότερα από τον Karl-Anthony Towns (8 πόντοι με 12 ριμπάουντ) και Butler (13 πόντοι με 4/11 σουτ).

Σπουδαίο ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Rockets να ξεφεύγουν γρήγορα με 17-6, αλλά τους Wolves να μην πανικοβάλλονται και να μειώνουν σε 27-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου. To ντέρμπι συνεχίστηκε στην δεύτερη περίοδο, με το Houston να καταφέρνει πάντως σταδιακά να ανεβάσει την διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους (54-44) χάρη στην διαρκή τροφοδότηση στον Capela (20 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο!), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 54-47.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Wolves έδειξαν ότι δεν είχαν πάει στο Houstons με σκοπό να παίξουν τον ρόλο του κομπάρσου και χάρη σε ένα σερί 9-0 πέρασαν μπροστά με 56-54. Το παιχνίδι πλέον ήταν ντέρμπι για τα καλά και ως τέτοιο συνεχίστηκε, με τους Rockets να κλείνουν τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 76-72. Στην τέταρτη περίοδο το Houston κατάφερε κάποια στιγμή να πάρει μία διαφορά που έμοιαζε ασφαλείας, ξεφεύγοντας με 101-93 με 2 1/2 λεπτά να μένουν για το τέλος. Οι Wolves όμως δεν τα παράτησαν και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 8-3 μείωσαν σε 104-101 και με την τελευταία επίθεση στα χέρια τους. Το τρίποντο του Jimmy Butler όμως στο τέλος φινάλε δεν βρήκε στόχο, με το Houston να πανηγυρίζει μία αγχωτική νίκη.

Με τον Paul George να είναι κάνει πράγματα και θαύματα, οι Thunder κέρδισαν με 116-108 τους Jazz και έκαναν το 1-0 στην σειρά.

Στο πρώτο του παιχνίδι με τους Thunder σε επίπεδο playoffs, o Paul George έμοιαζε με τον Paul George των… Pacers! O 28χρονος forward ήταν ασταμάτητος κόντρα στους Jazz, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Thunder στη νίκη με 116-108 και παράλληλα στο 1-0 στην σειρά.

Ο George πήρε από το χέρι τους Thunder, σημειώνοντας 36 πόντους με 8/11 τρίποντα (ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου σε αγώνα της postseason) και 7 ριμπάουντ, σε μία μαγική βραδιά. Από κοντά τον ακολούθησε και ο Russell Westbrook με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Carmelo Anthony να προσθέτει 15 πόντους. Για τους Jazz, o Donovan Mitchell είχε 27 πόντους και 10 ριμπάουντ – αποχωρώντας κάποια στιγμή προσωρινά από το παιχνίδι με πρόβλημα στο πόδι – ο Rudy Gobert 14 πόντους και οι Joe Ingles και Jae Crowder από 13 πόντους.

Οι Jazz ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 16-4. Οι Thunder ωστόσο απάντησαν άμεσα όμως και χάρη σε ένα σερί 12-0 ισοφάρισαν σε 16-16, με τις δύο ομάδες να κλείνουν την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 25-25. Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την Oklahoma City να καταφέρνει πάντως σταδιακά να πάρει το πάνω χέρι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 54-48.

Στην τρίτη περίοδο οι Thunder έχτισαν πάνω σε αυτό το μικρό προβάδισμα εξακολουθώντας να διατηρούν μία διαφορά, η ο οποία έφτασε ακόμα και τους 13 πόντους (79-66) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Και δεν έμειναν εκεί, παρά στην συνέχεια ανέβασαν ακόμα περισσότερο ρυθμούς, καταφέρνοντας να ξεφύγουν με 18 πόντους (109-91) περίπου 3 λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

Το βράδυ που ξεπέρασε σε ακόμα μία κατηγορία τον Jordan, o LeBron γνώρισε την 1η ήττα της καριέρας του σε πρεμιέρα Playoffs!

Δεν είχε χάσει ποτέ στην καριέρα του πρεμιέρα NBA Playoffs.

Μετρούσε 21 σερί νίκες σε Α’ Γύρους NBA Playoffs από το 2012 κι έπειτα.

Ο LeBron James μπήκε στην 15η postseason της καριέρας του, ήταν το φαβορί απέναντι στους Pacers, είχε το πλεονέκτημα έδρας, όμως η ομάδα της Indianapolis τον κέρδισε μέσα στο σπίτι του και τον υποχρέωσε να βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο, να μπει σε μία ακόμη πιο δύσκολη κατάσταση σε μία ούτως ή άλλως πολύ περίεργη για εκείνον χρονιά. Ο «KING» έχει 10-0 σε σειρές πρώτων γύρων, 40-7 στα επί μέρους αποτελέσματα, ενώ δεν είχε ηττηθεί από τις 6/5/2012.

Οι Pacers έκαναν τρομερή εμφάνιση στην Quicken Loans Arena για το 1-0 (98-80) και πλέον μένει να δούμε αν μπορούν να αποκλείσουν τους περσινούς φιναλίστ και προπέρσινους Πρωταθλητές ΝΒΑ. O Victor Oladipo ήταν φανταστικός (32 πόντοι, 6/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), οι Myles Turner – Bojan Bogdanovic – Lance Stephenson έκαναν σημαντική δουλειά σε επίθεση και άμυνα και οι «Ινδιάνοι» έφτασαν εύκολα στην νίκη. Ο LeBron James έγραψε το 20ο triple-double της καριέρας του στα Playoffs (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), όμως ουδείς συμπαίκτης του βρέθηκε σε εξίσου καλή βραδιά. Εκτός ίσως από τον J.R. Smith (15 πόντοι, 3/6 τρίποντα) που ίσως γυρίσει στο αρχικό σχήμα των Cavs αρχής γενομένης από το Game 2.

Ανώτεροι από το πρώτο λεπτό, οι Pacers έκαναν Ό,ΤΙ ήθελαν απέναντι στους Cavaliers. Το 10-30 στην πρώτη περίοδο και το 38-55 στο ημίχρονο έδειξαν πως το ματς ήταν χαμένο για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Cleveland βρέθηκε στο -23 στις αρχές του τρίτου δωδεκαλέπτου, έκανε την ύστατη προσπάθεια και με τρίποντο του Love μείωσε στους επτά (63-70), όμως δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της παρέας του Victor Oladipo.