Β'ΠΑΙΔΩΝ

Μεγάλο παιχνίδι στην Αμφιάλη-Αποτελέσματα Β’Παίδων

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο κλειστό των Σιταποθηκών, όπου η Ένωση Αμφιάλης νίκησε με 66-64 την Ελευθερία Μοσχάτου, σπάζοντας το αήττητο της ομάδας του Γιώργου Σιγάλα. Η πρωτοεμφανιζόμενη στη Β’ κατηγορία παίδων , ομάδα από το Κερατσίνι συνεχίζει να εντυπωσιάζει, καθώς πλέον μπαίνει δυνατά στη διεκδίκηση της ανόδου στην Α’ κατηγορία.

Το παιχνίδι φάνηκε από το πρώτο λεπτό ότι θα είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ , κλείνοντας τη πρώτη περίοδο ισόπαλες με 15-15.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Μοσχάτου κατάφερε μέσα από ατομικές προσπάθειες να πάρει μια διαφορά 6 πόντων, 5 λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου(23-29). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Καλυβιανάκη έτρεξε ένα επιμέρους 8-2 κλείνοντας το ημίχρονο στο -2(31-33).

Στη τρίτη περίοδο η Ένωση θα έπρεπε να ασχοληθεί σε μεγάλο βαθμό με το πρόβλημα των φάουλ καθώς ήδη ο Καλπάκος, ο βασικός ψηλός της ομάδας καθόταν στο πάγκο με 3. Η Ελευθερία το εκμεταλλεύτηκε αυτό σε μεγάλο βαθμό βρίσκοντας αρκετές λύσεις κοντά στο καλάθι. Παρά την απουσία του Καλπάκου όμως, οι υπόλοιποι βγήκαν μπροστά και με πρωταγωνιστή τον Μπιάλλα, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους σε αυτό το διάστημα, και τους υπόλοιπους να προσθέτουν ιδανικά , η Αμφιάλη έκλεισε την περίοδο προηγούμενη με 52-48.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αρκετά γρήγορα μια διαφορά 5 πόντων, την οποία όμως δεν μπόρεσαν όχι μονό να την αυξήσουν αλλά και να την κρατήσουν. Το παιχνίδι έμελλε να κριθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν  με 4.1 δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη οι παίχτες του Μοσχάτου έκαναν λάθος στην επαναφορά και η μπάλα κατέληξε στα χέρια των παιχτών της Αμφιάλης.

Μεγάλο ρόλο στο σημερινό παιχνίδι έπαιξε και ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο για να δει τον αγώνα, με τους φιλάθλους της τοπικής ομάδας να μετατρέπουν το γήπεδο σε καμίνι, βοηθώντας αρκετά ώστε η πλάστιγγα να γείρει υπέρ των γηπεδούχων. Για τους νικητές ξεχώρισαν η τριάδα των Μπίαλλα, Καλπάκο και Κάντα, οι οποίοι τράβηξαν την ομάδα στα έμπροσθεν.