Α'ΠΑΙΔΩΝ

Ματς θρίλερ στο Κερατσίνι-Μεγάλη νίκη ο Πανιώνιος επί του Πρωτέα-Α’ Παίδων αποτελέσματα

Ματς-θρίλερ εξελίχθηκε στο Κλειστό του Κερατσινίου, με το Φάρο να στέκεται στο ύψος του και να κερδίσει με 52-45 σε ένα παιχνίδι που πήγε να χάσει μέσα από τα χέρια του, καθώς είδε τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου να επιχειρεί μια επική ανατροπή η οποία όμως δεν ολοκληρώθηκε.

Κάνεις βέβαια δεν μπορούσε να περιμένει κάτι τέτοιο. Όχι όταν είχε προηγηθεί ένα ημίχρονο, το οποίο σημαδεύτηκε από την απόλυτη κυριαρχία του Φάρου στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς με μοναδικό σκοπό να πιέσουν.

Παίζοντας λοιπόν σκυλίσια άμυνα( κάτι που φαίνεται από το γεγονός ότι ο Κρόνος ευστόχησε στο πρώτο του καλάθι 4:50 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία έκλεισε με το Φάρο να προηγείται με 19-10. Στη δεύτερη περίοδο οι Κερατσινιωτες θα ανέβαζαν ακόμα περισσότερο την ένταση στην άμυνα, η οποία σε συνδυασμό με την μεγάλη αστοχία των φιλοξενούμενων οδήγησε σε επιμέρους 11-1, με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενος στο -29 (30-11).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φάρος ξεκίνησε στον ίδιο ρυθμό με τη διαφορά να ακουμπάει τη μέγιστη τιμή της στο 34-12. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Κερατσινίου υπέστη ένα απίστευτο μπλακ άουτ, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στο Κρόνο να τρέξει ένα επιμέρους 3-18, πηγαίνοντας στη τέταρτη περίοδο μόλις στο -8, ήταν φανερό ότι το παιχνίδι έπαιρνε διαφορετική τροπή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Γλυφάδας έφτασε μια ανάσα από μια επική ανατροπή, όταν στο 3ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει σε 41-41. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντιδράσουν τη κατάλληλη στιγμή και με ένα σερί 8-0, απέκτησαν ξανά μια διαφορά ασφαλείας, καθαρίζοντας εν τέλει και τον αγώνα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής

O Πανιώνιος πέτυχε σημαντική νίκη εντός έδρας επί του Πρωτέα Βούλας με 58-57,ενώ ακάθεκτος συνεχίζει την πορεία του ο αήττητος Ολυμπιακός ο οποίος νίκησε στο ΣΕΦ 98-37 τον Ιωνικό Νικαίας. Ωραίο παιχνίδι έγινε στην Γλυφάδα όπου η Ευρυάλη νίκησε δύσκολα με 59-55 τον Μίλων ενώ εύκολο βράδυ είχε  ο Ίκαρος Καλλιθέας εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΑΟΠ Φαλήρου τον οποίο και κέρδισε με 31-73. Εύκολη νίκη πέτυχε και η Δραπετσώνα με αντίπαλο τον ΑΟΝΑ με σκορ 61-29