Β'ΠΑΙΔΩΝ

Νίκη επι του Πειραϊκού για την Αμφιάλη – Β’Παίδων αποτελέσματα

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο κλειστό των Σιταποθηκών όπου το παιδικό τμήμα της Ένωσης Αμφιάλης αντιμετώπιζε εκείνο του Πειραϊκού Συνδέσμου. Το τελικό σκορ 83-77 δείχνει το πόσο ωραίο μπάσκετ παίχτηκε. Η ομάδα του Μάνου Καλυβιανάκη ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 8-0 στα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Η απάντηση του Πειραϊκού ήταν zone press σε όλο το γήπεδο χωρίς όμως παγίδες , άμυνα που ισορρόπησε το παιχνίδι. Το 1ο δεκάλεπτο το σκορ έληξε 29-24 ενω το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι αρκετά μεγάλο (47-42) ειδικά για παιχνίδι παιδικού.

Στο 4ο δεκάλεπτο η κούραση έκανε την εμφάνιση της και στις δύο ομάδες και τα λάθη  έδιναν και έπαιρναν. Το 5ο φάουλ του Καλπάκου ήταν σημαντικό για την έκβαση του αγώνα αφού χάθηκε η δύναμη κάτω από τα καλάθια για τους γηπεδούχους. Ο Μπγιάλας όμως απο την ομάδα του Καλυβιανάκη ανέλαβε να καθαρίσει με συνεχόμενες επιθέσεις και παρότι ο Πειραϊκός μείωσε στους 3 πόντους οι γηπεδούχοι εκμεταλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενουμένων και πήραν το μάτς , αναγκάζοντας την ομάδα του Πειραϊκού στην 2η φετινή ήττα.

Κορυφαίοι για την ομάδα της Ένωσης Αμφιάλης ήταν ο Μπγιάλας με 37π., ο Καλπάκος με 20π ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Χειλαδάκης με 14π. Απο την ομάδα του Πειραϊκου ο Γαλετάκης είχε 29π και οι Σταυροθανασόπουλος και Μωραίτης είχαν απο 12.

ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ-ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ 83-77

ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ (Καλυβιανάκης, Δουβριώτης):Τουμαζάτος 4, Ψαλτόπουλος, Ζάνος, Κάντας 3,Χειλαδάκης 14, Αθανασίου, Μπγιάλας 37, Σαμλής, Ρούσσος, Κοπασάκης, Καλπάκος 20, Κοντοθεοδώρου 4

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ (Χασάπης, Χριστόπουλος): Καραταρακης 2 Γαλετακης 29 Ζουλιανος 10 Γαβριλης 10 Περουκιδης 2 Καλαυριας 12 Μωραιτης 12