Α'ΠΑΙΔΩΝ

Έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού ο Ίκαρος-Εύκολα Πρωτέας και Πανιώνιος

Για μια περίοδο αντιστάθηκε ο Ιωνικός Νικαίας, με τον Πανιώνιο παίρνει μια εύκολη νίκη εκτός έδρας με 35-70.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ από την αρχή, με την ομάδα του Καραδήμα να ακολουθεί σε απόσταση βολής, καθώς η πρώτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με μόλις 4 πόντους (10-14).

Η έλευση των αναπληρωματικών της ομάδας της Νέας Σμύρνης, έδωσε άμεσα σκορ με αποτέλεσμα το 10-14, να μετατραπεί μέσα σε λίγα λεπτά σε 15-29, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Πανιώνιο στο +16 (20-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός ξέμεινε από αντοχές, με τους Κυανέρυθρους να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι και τις τάξεις των 30 πόντων και να φτάνουν σε μια άνετη νίκη.

Μετά τα χθεσινά αποτελέσματα, ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της Α’ Παίδων, όπου ο Ίκαρος έκανε την έκπληξη, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 64-61, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του ήττα για φέτος. Ο Μίλωνας αντιμετώπισε ορισμένα προβλήματα, όμως κατάφερε να κερδίσει το Παλαιό Φάληρο με 40-33. Η Ευρυάλη είχε ένα εύκολο απόγευμα στο Κλειστό Αργυρούπολης όπου επιβλήθηκε με 36-63 του ΑΟΝΑ, ενώ ο Κρόνος δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στη Δραπετσώνα, την οποία και κέρδισε με 84-35. Ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση του Ιωνικου Νικαιας, ο οποίος τελικά έχασε με 35-70 από τον Πανιώνιο, την ίδια στιγμή που ο Πρωτέας νικούσε άνετα τον Φάρο Κερατσινίου με 60-40. Τέλος, η αναπτυξιακή ομάδα δεν έχασε την ευκαιρία να επιβληθεί της δεύτερης ομάδας του ΑΟΝΑ με 31-68.