Α'ΠΑΙΔΩΝ

Δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό ο Πανιώνιος-Παραμένουν αήττητοι οι ερυθρόλευκοι

Κατέβαλε την αντίσταση του Πανιωνίου ο Ολυμπιακός, συνεχίζοντας αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα παίδων της Α’ΕΣΚΑΝΑ. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύτηκαν αρκετά για να φτάσουν στη νίκη, καθώς είδαν την ομάδα από τη Νέα Σμύρνη να μπαίνει αρκετά αποφασισμένη στο παρκέ και να αποκτά και προβάδισμα, το οποίο διατήρησε μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου, όταν βρέθηκε να προηγείται με 18-19.

Στην δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις μέσα από το καλάθι και κατάφεραν σταδιακά να αποκτήσουν μια διαφορά 8 πόντων στο ημίχρονο(40-32), δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Σαββάτη συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα χτυπώντας συνεχώς από το low-post, ενώ θραύση έκαναν οι παίχτες του στα επιθετικά ριμπάουντ.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι, ανεβάζοντας την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά της περιόδου, μπόρεσαν να διατηρήσουν τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα, με το 56-45 να μην περιγράφει την μαχητικότητα των παιχτών του Καμαριώτη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός ότι η απόδοσή του έπεσε αισθητά, επιβίωσε από την τελευταία προσπάθεια του Πανιωνιου να επιστρέψει στον αγώνα και τελικά να πάρει τη πολυπόθητη νίκη.

Δηλώσεις Προπονητή Πανιωνίου Θ.Καμαριώτη απο τον αγώνα Α’Παίδων μεταξύ Ολυμπιακού-Πανινωνίου