Β'ΠΑΙΔΩΝ

Ακάθεκτη η Ελευθερία Μοσχάτου-Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Πανελευσινιακός

Πέρασε και απο το Σαλπέας η Ελευθερία Μοσχάτου η οποία συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στην Β’κατηγορία Παίδων μετά και την νίκη της επι του Πειραϊκού με σκορ 46-56

ΕΛ.ΜΟΣΧΑΤΟΥ (ΣΙΓΑΛΑΣ): Παχής 9, Χρονόπουλους 11,Σαρμουσάκης 3,Σκάρλ0ς ,Λάζια 2, Δημητρόπουλος 2, Παπαδόπουλος,Μπουρσούκης 16(2),Τζαφα 4,Ρήγας 2,Παντέρμος 8

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ(ΧΑΣΑΠΗΣ): Καραταράκης , Γαλετάκης 28(3), Ζουλιάνος, Γραβρίλης-Κοζεβερος 3(1),Καλαβριας,Γεωργίου 5, Περουκίδης,Μωραϊτης 10,Ραπάι,Αγαλόπουλος,Σταυροθανασόπουλος,Χριστόπουλος

Τη νίκη κατέκτησε η ομάδα παίδων του Ίκαρου Νέας Σμύρνης στον Άλιμο επί της ομώνυμης ομάδας με 48-60 ημιχρ.(27-39).Ο Ίκαρος μπήκε με προσήλωση στο παιχνίδι στο α΄δεκάλεπτο και με γρήγορες επιστροφές στην άμυνα εγκλώβισε τους γηπεδούχους σε σετ παιχνίδι με αποτέλεσμα στη λήξη του δεκαλέπτου να είναι μπροστά με +15.Το β΄δεκάλεπτο ήταν ανοικτό με πολύ γρήγορο παιχνίδι και με μεγάλη ευστοχία από τα 6,75 και για τις δύο ομάδες αλλά και πάλι ο Ίκαρος διατήρησε διψήφια διαφορά.Στο γ΄δεκάλεπτο η ομάδα του Ίκαρου Νέας Σμύρνης έκανε βιαστικές επιθέσεις και πολλά λάθη (συνήθως βήματα) με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν μέχρι το -4 πριν φτάσουμε στο 40-46 με τη λήξη.Στο δ΄δεκάλεπτο ο Ίκαρος ήταν σοβαρός στην άμυνα έλεγξε τα ριμπάουντ και δεν κινδύνευσε ουσιαστικά σε κανένα σημείο από τους γηπεδούχους.

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ(67-56), ο Έσπερος Καλλιθέας επικράτησε των Τραχώνων σε ένα παιχνίδι το οποίο οι γηπεδούχοι κέρδισαν χάρις τη σοβαρότητα που έδειξαν.

Τα εύκολα δύσκολα έκανε ο Πανελευσινιακός, κερδίζοντας τελικά με 53-41. Άνετη ήταν η επικράτηση της Τερψιθέας επί του Πορφύρα, νικώντας με 68-51.

Χωρίς εκπλήξεις εξελίχθηκε το πέρασμα της Ένωσης Αμφιάλης από την έδρα του Τελαμώνα, όπου κέρδισε με 35-61.