Α'ΠΑΙΔΩΝ

2 στα 2 ο Ολυμπιακός απέναντι στον Πρωτέα-Αποτελέσματα της Α’Παιδων

Σημαντική νίκη κατάφερε να σημειώσει ο Ιωνικος Νικαίας, ο οποίος επιβλήθηκε του Παλαιού Φαλήρου με 40-29, συνεχίζοντας την προσπάθεια για την παραμονή του στην Α’ΕΣΚΑΝΑ.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, κατάφεραν να κλείσουν τη πρώτη περίοδο με 15-4. Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να επιμένουν στη πίεση κάτι που μεταφράστηκε σε αρκετά εύκολα καλάθια έτσι ώστε να κλείσουν το ημίχρονο στο +10 (21-12).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι θα έβρισκαν το ρυθμό τους, επιτυχγάνοντας να μειώσουν σε 23-18, όμως ο Ιωνικος με ένα σερί 9-0 έκλεισε τη τρίτη περίοδο στο +14. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, κλείνοντας ιδανικά το παιχνίδι με μια αρκετά καλή διαφορά, η οποία θα μετρήσει στη συνέχεια βαθμολογικά.

Διατήρησε το αήττητο ο Ολυμπιακός με την εκτός έδρας νίκη 44-49 επι του Πρωτέα Βούλας και έκανε το 2 στα 2 στα μεταξύ τους παιχνίδια. Σε παιχνίδι με έναν πρωταγωνιστική εξελίχθηκε το ματς του Ικαρου Καλλιθέας με την Αναπτυξιακή ομάδα την οποία και νίκησε με σκορ 82-33.

Ο Πανιώνιος νίκησε τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου εύκολα με 46-60 και ακολουθεί τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας ενώ νικηφόρα για τον Φάρο Κερατσινίου ήταν και η αναμέτρηση με την Δραπετσώνα στην Ιχθυόσκαλα όπου οι Κερατσινίωτες επικράτησαν με 52-44.