Α'ΕΦΗΒΩΝ

ΕΦΗΒΟΙ – Στην 2η παράταση ο Ιωνικός Νικαίας την Ενωση Αμφιάλης

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο 1ο Κλειστό της Νίκαιας, με τον Ιωνικό Νικαίας να υπερτερεί στις λεπτομέρειες της Ένωσης Αμφιάλης με 80-73, ύστερα από δύο παρατάσεις!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους και με κυρίαρχο στοιχείο τα ριμπάουντ, οι ανανέωση των επιθέσεων τους επέτρεψε να χτίσουν από το πρώτο δεκάλεπτο μια φαινομενικά καλή διαφορά, με το σκορ να είναι 14-5 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ορισμένες αλλαγές από τη πλευρά της Ένωσης, βοήθησε στο να γίνει πιο κλειστό το παιχνίδι, όμως και πάλι η αμυντική της ανισορροπία, σε συνδυασμό με τη μεθοδική στόχευση της ομάδας του Πρηνέα στο ζωγραφιστό, αποδείχθηκαν ικανά στο να βρεθεί πίσω στο ημίχρονο με 33-24.

Στο δεύτερο μισό, ο Ιωνικός φάνηκε να ξεφεύγει από το πλάνο του, αποφασιζοντας να στραφεί κατά κόρον στο ένας εναντίον ενός. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι ψηλοί του, ενώ έκαναν ένα εξαιρετικό πρώτο μισό, στη συνέχεια να μην ξαναβρούν ρυθμό.

Σε αυτό το σημείο η ομάδα του Καλυβιανάκη απέκτησε το πλεονέκτημα, καθώς με αλλεπάλληλες ατομικές ενέργειες και γρήγορο μπάσκετ, γέμισαν με φάουλ τη γραμμή των ψηλών του Ιωνικού και έκλεισαν το δεκάλεπτο μόλις στο -1(45-44).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε χώρα ένα πραγματικό ντέρμπι, στο οποίο το ένα μεγάλο καλάθι, ακολουθούσε το άλλο, ενώ βγήκαν και μερικές μεγάλες άμυνες, με τις περισσότερες να γίνονται από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι έχοντας γυρίσει το παιχνίδι, βρέθηκαν να προηγούνται λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη με 4 πόντους. Εκεί, μια σειρά από μεγάλα τρίποντα, έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι.

Οι 2/2 βολές από τον Ζάνο, έδωσαν αέρα δύο πόντων στην Ένωση, όμως στη τελευταία επίθεση ο Γιατρούδης ευστόχησε σε πολύ δύσκολο σουτ, ενώ με το παιχνίδι στο 0, είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του από την γραμμή των ελεύθερων βολών, όμως αστόχησε και με το σκορ 59-59, το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση.

Εκεί, οι άμυνες έγιναν το κυρίαρχο στοιχείο, με αποτέλεσμα να σημειωθούν-συνολικά-14 πόντοι και από τις δύο ομάδες. Η Αμφιάλη, είχε περάσει μπροστά, όμως για ακόμη μια φορά ο Γιατρούδης, με ένα ακόμη τρίποντο, βάλθηκε να τελειώσει την αναμέτρηση, αφού έκανε το σκορ 65-62, με μόλις 13″ για τη λήξη.

Η απάντηση ήρθε και πάλι, όμως αυτή τη φορά από την πλευρά των φιλοξενούμενων, με τον Κρινή να ευστοχεί σε τρίποντο από τη γωνία, για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και εν τέλει να οδηγηθεί σε δεύτερη παράταση. Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Καλυβιανάκη, έδειχνε να έχει το παιχνίδι στα χέρια της, καθώς ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, βρισκόταν μπροστά με 68-72.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Πρηνέα με ένα σερί 12-1, έκλεισε ιδανικά το παιχνίδι, στηριζόμενοι στην ευστοχία των παικτών του από τη γραμμή των βολών, κατόρθωσε να πάρει ένα πολύ κλειστό και αμφίρροπο παιχνίδι. Από πλευράς Αμφιάλης, μπορεί να πει κανείς ότι το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν μια σπουδαία ευκαιρία, η οποία χάθηκε μέσα από τα χέρια των παικτών.

Ο κορυφαίος παίκτης για τον Ιωνικό, ήταν ο Βασίλης Γιατρούδης, ο οποίος παρά το γεγονός ότι έκανε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη και στις δύο παρατάσεις, βγήκε μπροστά και έδειξε την αξία του.

Είναι πολύ νωρίς για να κάνει κάποιος υποθέσεις, όμως με βάση τη πρώτη αγωνιστική, το φετινό πρωτάθλημα των εφήβων ίσως να είναι και το πιο αμφίρροπο των τελευταίων ετών.